Було проведено систематичний огляд та мета-аналіз даних спостережних та інтервенційних досліджень, метою яких було узагальнення відомостей про вплив застосування матерями вітаміну D на лінійне зростання дітей віком до 5 років.
Застосування вітаміну D в пренатальному періоді в підвищених дозах (>2000 міжнародних одиниць), з низькою частотою (менш часто або щомісячно) і на пізніших термінах вагітності (>12 тижнів) знаходилося в прямому зв'язку з поліпшенням зростання дитини.
Було проведено систематичний огляд та мета-аналіз даних спостережних та інтервенційних досліджень, метою яких було узагальнення відомостей про вплив застосування матерями вітаміну D на лінійне зростання дітей віком до 5 років.
До аналізу включали дослідження (як інтервенційні, так і спостережні з контрольною групою) щодо оцінки впливу концентрацій вітаміну D у матерів у пренатальному періоді на лінійне зростання дітей. За допомогою моделі з випадковими ефектами були розраховані середня різниця та 95% довірчий інтервал на основі середніх значень довжини тіла дитини та довжини тіла дитини з урахуванням віку. Для виявлення можливих систематичних помилок у дослідженнях використовували лійкоподібний графік.
В аналіз було включено 45 досліджень та 66 публікацій із загальною кількістю учасників 44 992 (19 683 жінки, які отримували вітамін D, або з високою концентрацією вітаміну D і 25 309 жінок, які не отримували вітамін D, або з низькою концентрацією вітаміну D). Середньозважена різниця за результатами аналізу об'єднаних даних склала 0,4 см. У дітей, матері яких отримували вітамін D у різних дозах під час вагітності, а також у дітей, у матерів яких вітамін D вже був присутній у належній концентрації, довжина тіла при народженні була статистично значуще більшою.
Результати аналізу в підгрупах вказували, що у дітей матерів, які отримували вітамін D один раз на місяць або рідше, довжина тіла була на 0,7 см більша. Крім того, довжина тіла при народженні була більшою у дітей, матері яких отримували вітамін D у дозі понад 2000 міжнародних одиниць. Середньозважена різниця склала 0,35 см.
Застосування вітаміну D матерями було пов’язане зі збільшенням довжини тіла дітей при народженні. Цей ефект спостерігався при застосуванні препаратів у другому та третьому триместрах вагітності, при нижчій частоті їх застосування (один раз на місяць або рідше) та у підвищених дозах. Таким чином, застосування вітаміну D у пренатальному періоді є захисним фактором, що забезпечує поліпшення росту у дітей молодшого віку.
Global Health Action
Maternal Vitamin D and growth of under-five children: a systematic review and meta-analysis of observational and interventional studies
Amare Abera Tareke і співавт.
Коментарі (0)