EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад

Ефективність лікування налтрексоном у поєднанні з транскраніальною стимуляцією постійним струмом при фіброміалгії

Фіброміалгія Фіброміалгія
Фіброміалгія Фіброміалгія

Метою проведеного подвійного сліпого рандомізованого клінічного дослідження було визначення того, чи має застосування налтрексону в низьких дозах (ННД) у поєднанні з транскраніальною стимуляцією постійним струмом (ТСПC) знеболювальну та нейромодулюючу дію у пацієнтів з фіброміалгією.

Дивитися все

Гловні тези

Комбіноване лікування із застосуванням налтрексону в низьких дозах (ННД) та транскраніальної стимуляції постійним струмом (ТСПC) у пацієнтів з фіброміалгією має сприятливий профіль безпеки та дозволяє знизити частоту виникнення болю та його інтенсивність.

Передумови до проведення дослідження

Метою проведеного подвійного сліпого рандомізованого клінічного дослідження було визначення того, чи має застосування налтрексону в низьких дозах (ННД) у поєднанні з транскраніальною стимуляцією постійним струмом (ТСПC) знеболювальну та нейромодулюючу дію у пацієнтів з фіброміалгією.

Методологія

У дослідженні взяли участь 86 жінок з фіброміалгією, яких рандомізували у чотири групи лікування: ННД + ТСПС (n = 21), ННД + імітація процедури ТСПС (n = 22), плацебо + ТСПС (n = 22) та плацебо + імітація процедури ТСПС (n = 21). У ході лікування тривалістю 26 днів у групах застосування ННД або плацебо (всередину) проводили процедуру ТСПС (реальну або імітовану процедуру тривалістю 20 хвилин із потужністю дії 2 мА) (останні 5 сеансів лікування).

У дослідженні аналізували дані умовної модуляції больового імпульсу (CPM), порога сприйняття болю при натисканні (PPT), оцінок за шкалою визначення профілю хронічного болю (PCP:S), шкалою депресії Бека (BDI-II), опитувальником про вплив фіброміалгії (FIQ), шкалою тривожності Спілбергера (STAI), шкалою катастрофізації болю (PCS) та візуальною аналоговою шкалою (ВАШ), а також соціодемографічні дані. Для вимірювання концентрації нейротрофічного фактора мозку (BDNF) у сироватці отримували зразки крові пацієнтів.

Результати

На початковому рівні значення всіх показників у групах лікування були порівнянними. У групах застосування ННД+ТСПС, ННД+імітація процедури ТСПС та плацебо+імітація процедури ТСПС було відзначено статистично значуще зниження оцінок інтенсивності болю за ВАШ (див. таблицю 1).

Згідно з оцінкою за шкалою PCP:S у групі застосування ННД + ТСПС було відзначено зниження інтенсивності болю та частоти його виникнення, а також зменшення впливу болю на емоційний стан та повсякденну діяльність пацієнток. Також спостерігалося зниження симптомів депресії у всіх групах активного лікування.

Висновок

Хоча при оцінці інтенсивності болю за ВАШ був відзначений ефект плацебо, лікування із застосуванням ННД у поєднанні з ТСПС забезпечило переваги з точки зору зниження інтенсивності болю та частоти її виникнення при фіброміалгії. Проте для вивчення можливих варіантів комбінованого лікування потрібне проведення додаткових досліджень.

Джерело:

Brazilian Journal of Anesthesiology

Стаття:

Association of low-dose Naltrexone and transcranial direct current stimulation in fibromyalgia: a randomized, double-blinded, parallel clinical trial

Автори:

Tânia Maria Hendges de Paula і співавт.

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua
Спробуй: