Мета систематичного огляду та мета-аналізу полягала у вивченні ефекту фізичних вправ у пацієнтів із запором.
У пацієнтів із запором лікувальна фізкультура може бути ефективним та доступним методом лікування.
Мета систематичного огляду та мета-аналізу полягала у вивченні ефекту фізичних вправ у пацієнтів із запором.
Пошук відповідних опублікованих статей проводили у китайських базах даних (Національна китайська база даних інфраструктури наукових праць (CNKI), Китайська база даних біомедичної літератури (CBM) та Wanfang), PubMed, база даних Кокрейнівської бібліотеки, EMBASE та Web of Science. Добір досліджень проводили відповідно до рекомендацій, викладених у документі «Переважні параметри звітності для систематичних оглядів та мета-аналізів» (PRISMA). Основними результатами були зміни симптомів із боку шлунково-кишкового тракту.
Було відібрано 9 рандомізованих контрольованих досліджень за участю 680 добровольців. Тільки одне дослідження було спрямоване на вивчення анаеробних вправ, решта 8 досліджень було зосереджено на аеробних вправах. Фізичну активність, ходьбу та китайську гімнастику «цигун» розглядали як аеробні вправи. У пацієнтів із запором лікувальна фізкультура дозволила статистично значуще знизити виразність симптомів (відносний ризик (ВР) = 1,97; I2 = 91,3 %). Відповідно до результатів аналізу в підгрупах, виконання аеробних вправ справило позитивний вплив на симптоми запору (ВР = 2,42; I2 = 88%). Однак із цими висновками був пов'язаний суттєвий ризик систематичної помилки.
Лікувальна фізкультура є перспективним методом покращення симптомів запору. Однак через методологічні недоліки справжній вплив цього втручання достовірно невідомий. Для оцінки впливу лікувальної фізкультури на ступінь тяжкості запору необхідно проведення більш ретельно розроблених досліджень.
Scandinavian Journal of Gastroenterology
Exercise therapy in patients with constipation: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials
Ruitong Gao і співавт.
Коментарі (0)