Метою цього дослідження була оцінка ефективності застосування комбінації глюкозаміну та натрію гіалуронату з точки зору впливу на маркери метаболізму кісткової тканини та функцію суглоба при остеопорозі (ОП), ускладненому остеоартрозом колінного суглоба (ОАКС).
Застосування комбінації глюкозаміну та натрію гіалуронату дозволяє ефективно полегшити біль, а також покращити функцію суглоба та метаболізм кісткової тканини у пацієнтів з остеопорозом, ускладненим остеоартрозом колінного суглоба.
Метою цього дослідження була оцінка ефективності застосування комбінації глюкозаміну та натрію гіалуронату з точки зору впливу на маркери метаболізму кісткової тканини та функцію суглоба при остеопорозі (ОП), ускладненому остеоартрозом колінного суглоба (ОАКС).
У дослідження було включено 126 пацієнтів з ОП та ОАКС: 50 пацієнтів у контрольну групу, яка отримувала лише глюкозамін та 76 пацієнтів в основну групу, яка отримувала глюкозамін у комбінації з натрію гіалуронатом. Було проведено порівняння клінічної ефективності, функції суглобів, маркерів метаболізму кісткової тканини та інтенсивності болю.
Для кількісної оцінки функції суглоба та інтенсивності болю використовували Індекс виразності остеоартрозу університетів Західного Онтаріо та Макмастера (WOMAC), а також Шкалу функціонування колінного суглоба Лісхольму та візуальну аналогову шкалу (ВАШ) відповідно. До маркерів метаболізму кісткової тканини відносилися активність варіанта 5b стійкої до тартрату кислої фосфатази (TRACP-5b) і кісткової лужної фосфатази (кЛФ), а також вміст перехресно-зшитого С-телопептиду колагену I типу (CTX-1) і кісткового білку Gla в сироватці крові.
Оцінка за ВАШ у групах дослідження на початок лікування статистично значуще не відрізнялася. Однак після проведення лікування оцінка за ВАШ в основній групі знизилася порівняно з контрольною групою (див. рисунок 1).
В основній групі були виявлені нижчі значення індексу WOMAC при оцінці функції суглоба та вищі оцінки за шкалою Лісхольму порівняно з контрольною групою. Що стосується маркерів метаболізму кісткової тканини, в основній групі нижчими були активність TRACP-5b та вміст CTX-1, а вищими – вміст кісткового білка Gla та активність кЛФ. В основній групі також більш виразним був терапевтичний ефект. Усі перелічені вище відмінності були статистично значущими.
У лікуванні остеопорозу та остеоартрозу колінного суглоба застосування комбінації глюкозаміну та натрію гіалуронату перевершує за різними показниками застосування лише глюкозаміну. Застосування цієї комбінації забезпечує статистично значуще зниження інтенсивності болю та покращення функції суглоба, метаболізму кісткової тканини та загального терапевтичного ефекту, що має високу цінність з клінічної точки зору.
Computational and Mathematical Methods in Medicine
Clinical Efficacy of Glucosamine plus Sodium Hyaluronate for Osteoporosis Complicated by Knee Osteoarthritis and Its Influence on Joint Function and Bone Metabolic Markers
Jing-Jin Yang і співавт.
Коментарі (0)