EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад

Ефективність гіалуронової кислоти в лікуванні червоного плоского лишаю ротової порожнини

червоний плоский лишай ротової порожнини червоний плоский лишай ротової порожнини
червоний плоский лишай ротової порожнини червоний плоский лишай ротової порожнини

Мета систематичного огляду та метааналізу полягала в оцінці ефективності застосування гіалуронової кислоти в лікуванні червоного плоского лишаю порожнини рота з клінічними симптомами – хронічного запального імуно-опосередкованого захворювання.

Дивитися все

Гловні тези

У пацієнтів з червоним плоским лишаєм порожнини рота терапія гіалуроновою кислотою, глюкокортикостероїдами та такролімусом забезпечує порівнянну ефективність щодо зниження оцінки інтенсивності болю та виразності уражень, зменшення розміру вогнищ та зниження виразності еритеми.

Передумови до проведення дослідження

Мета систематичного огляду та метааналізу полягала в оцінці ефективності застосування гіалуронової кислоти в лікуванні червоного плоского лишаю порожнини рота з клінічними симптомами – хронічного запального імуно-опосередкованого захворювання.

Методологія

Пошук рандомізованих клінічних досліджень (РКД) виконували вручну та з використанням електронних баз даних. В аналіз включали РКД з оцінкою ефективності гіалуронової кислоти та інших варіантів терапії на початковому рівні та наприкінці періоду подальшого спостереження. Якість досліджень визначали за допомогою інструменту Кокрейнівської співпраці з метою оцінки ризику систематичної помилки.

Була проведена кількісна та якісна оцінка балів за візуальною аналоговою шкалою (ВАШ), даних про ступінь тяжкості захворювання, клінічну тяжкість, ступінь виразності еритеми, розмір вогнищ та виразність уражень за шкалою Thongprasom. Усього було проаналізовано 7 досліджень.

Результати

У двох дослідженнях ризик виникнення систематичної помилки був невизначеним, у решті п'яти — високим. У порівнянні з контрольними групами результати загальної кількісної оцінки виразності уражень, виразності еритеми та симптомів, а також розміру вогнищ плоского червоного лишаю порожнини рота при застосуванні гіалуронової кислоти не були клінічно значущими. Крім того, результати аналізу за підгрупами при порівнянні гіалуронової кислоти з глюкокортикостероїдами або плацебо не були клінічно значущими.

Згідно з даними якісної оцінки, як такролімус, так і гіалуронова кислота ефективно знижували виразність ознак та симптомів захворювання. Діапазон значень індексів клінічної тяжкості/тяжкості захворювання був широким. Було відзначено значну гетерогенність результатів включених до аналізу досліджень. У жодному з досліджень не було зареєстровано побічних ефектів гіалуронової кислоти. Очевидно, гіалуронова кислота, плацебо, такролімус і глюкокортикостероїди мають порівнянну ефективність при лікуванні плоского червоного лишаю порожнини рота. Достовірно встановити зменшення оцінок чи індекс тяжкості захворювання/клінічної тяжкості не вдалося.

Висновок

З урахуванням протизапальної дії та відсутності небажаних явищ гіалуронову кислоту можна застосовувати як альтернативний варіант терапії плоского червоного лишаю.

Джерело:

Journal of Dental Anesthesia and Pain Medicine

Стаття:

Effectiveness of Hyaluronic acid in the management of oral lichen planus: a systematic review and meta-analysis

Автори:

Manjushri Waingade і співавт.

Коментарі (0)

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua
Спробуй: