У пілотному рандомізованому контрольованому дослідженні (РКД) вивчали безпеку та ефективність застосування нової змішаної когнітивно-поведінкової терапії (ЗКПТ), що поєднує очну терапію та використання цифрових засобів, наприклад спеціальних додатків, у лікуванні уніполярної депресії у дорослих.
У пацієнтів з депресією змішана когнітивно-поведінкова терапія може бути ефективнішою порівняно зі стандартним варіантом цієї терапії.
У пілотному рандомізованому контрольованому дослідженні (РКД) вивчали безпеку та ефективність застосування нової змішаної когнітивно-поведінкової терапії (ЗКПТ), що поєднує очну терапію та використання цифрових засобів, наприклад спеціальних додатків, у лікуванні уніполярної депресії у дорослих. У дослідженні цей новий підхід порівнювали з класичним варіантом когнітивно-поведінкової терапії (КПТ), що застосовується як єдиний метод у рамках стандартного лікування.
У рамках дослідження 82 учасники були рандомізовані у дві групи: групу ЗКПТ (n = 42) та групу КПТ (n = 40), при цьому період дослідження становив 12 тижнів. У групі ЗКПТ щотижня проводили сеанси КПТ, при цьому між сеансами додатково використовували модуль для пацієнтів з депресією з програми elona therapy, розробленого для застосування КПТ у лікуванні уніполярної депресії. У групі стандартної КПП щотижня проводили сеанси відповідної терапії. Аналіз результатів лікування проводили через 6 та 12 тижнів з використанням лінійної змішаної моделі.
Незважаючи на те, що зниження виразності симптомів депресії (при оцінці за шкалою депресії Бека-II (BDI-II) та шкалою оцінки здоров'я-9 (PHQ-9)) у групі КПТ було більш значущим, виявлені відмінності не досягли рівня клінічної значущості. Застосування ЗКПТ було більш ефективним порівняно зі стандартною КПТ при оцінці додаткових кінцевих точок, пов'язаних із симптомами генералізованої тривоги (d = -0,45) та психологічним здоров'ям (d = 0,50).
При оцінці різних додаткових кінцевих точок (з використанням опитувальника якості життя ВООЗ (WHOQOL-BREF), шкали оцінки загальної самоефективності (GSE), опитувальника занепокоєння Пенсільванського університету (PSWQ), шкали тривоги Бека (BAI)) поліпшення стану пацієнтів при застосуванні ЗКПT також було більш вираженим порівняно із застосуванням КПТ.
У лікуванні депресії застосування ЗКПТ може бути ефективнішим порівняно з проведенням стандартної КПТ. Для повнішої оцінки потенціалу ЗКПТ необхідне проведення РКД на великій вибірці пацієнтів.
Psychotherapy Research
Enhancing the effectiveness of CBT for patients with unipolar depression by integrating digital interventions into treatment: A pilot randomized controlled trial
Jan Kalde і співавт.
Коментарі (1)