Метою дослідження було вивчення виразності фіброзу печінки з використанням шкали SAFE для оцінки виразності фіброзу, пов'язаного зі стеатозом, у пацієнтів з неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП).
У осіб з НАЖХП використання шкали оцінки виразності фіброзу, пов'язаного зі стеатозом (SAFE), допомагає оцінити рівень тяжкості фіброзу печінки, а також може бути корисним фахівцям первинної ланки охорони здоров'я для виявлення осіб з НАЖХП з низьким ризиком.
Метою дослідження було вивчення виразності фіброзу печінки з використанням шкали SAFE для оцінки виразності фіброзу, пов'язаного зі стеатозом, у пацієнтів з неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП).
Інформація щодо пацієнтів з підтвердженою біопсією НАЖХП була вилучена з бази даних обсерваційного дослідження з вивчення неалкогольного стеатогепатиту, проведеного мережею центрів клінічних досліджень (Clinical Research Network) (n = 676). Для диференціації пацієнтів з виразним фіброзом (≥F2) та пацієнтів з відсутністю фіброзу або з його мінімальною виразністю (F0/1) використовували прогностичні моделі, створені з використанням логістичної регресії та машинного навчання. Перевірку моделей провели з використанням даних магнітно-резонансної еластографії, виконаної у 280 учасників дослідження FLINT та у 130 пацієнтів із НАЖХП місцевого центру.
У рамках дослідження NHANES III (National Health and Nutrition Examination Survey III) для вивчення наявності зв'язку з довгостроковим рівнем смертності використовували підсумкову модель із включенням 11 953 учасників. Для оцінки виразності фіброзу, пов'язаного зі стеатозом (SAFE), було обрано багатофакторну модель логістичної регресії. Фактори, що використовуються в моделі, включали вміст глобулінів (вміст загального білка в сироватці крові мінус вміст альбуміну), активність аланіно- та аспартатамінотрансферази, число тромбоцитів, наявність цукрового діабету, індекс маси тіла та вік.
У моделі були отримані значення площі під кривими операційних характеристик (ROC-кривими) ≥0,80 при відокремленні пацієнтів з F0/1 від пацієнтів з ≥F2 з досліджуваних вибірок, що було стабільно вище, ніж при використанні індексу оцінки фіброзу з 4 факторами
(FIB-4) та оцінки фіброзу при НАЖХП (NFS). Встановлено, що негативні прогностичні значення для виключення значущого фіброзу (≥ F2) при значенні шкали SAFE, що дорівнює 0, знаходяться на рівні 92% і 88% у двох вибірках.
При аналізі вибірки даних із дослідження NHANES III було виявлено, що виживання протягом 25 років в осіб з показниками шкали SAFE < 0 було зіставним з показниками в осіб без стеатозу. У осіб із показниками шкали SAFE > 100 вищі значення пов'язані зі зниженням виживаності, при цьому скориговане відношення ризиків становило 1,54.
Для розрахунку показника SAFE використовують широко доступні змінні, які допомагають оцінити виразність фіброзу печінки у пацієнтів із НАЖХП. Фахівці первинної ланки охорони здоров'я можуть використовувати цей показник для виявлення пацієнтів із НАЖХП із низьким ризиком.
Hepatology
The steatosis-associated fibrosis estimator (SAFE) score: A tool to detect low-risk non-alcoholic fatty liver disease in primary care
Pimsiri Sripongpun і співавт.
Коментарі (0)