Прееклампсія (захворювання, викликане вагітністю) пов'язана з несприятливими наслідками як для новонароджених, так і для матерів.
Прийом полівітамінних препаратів під час вагітності може зменшити ризик розвитку прееклампсії.
Прееклампсія (захворювання, викликане вагітністю) пов'язана з несприятливими наслідками як для новонароджених, так і для матерів. Потенційний вплив прийому полівітамінних препаратів на зниження ризику розвитку прееклампсії недостатньо добре вивчений. Мета цього дослідження полягала у вивченні потенційного зв'язку між застосуванням полівітамінних препаратів під час вагітності та ризиком розвитку прееклампсії.
Було проведено пошук у таких базах даних, як PubMed, Embase та Кокранівська бібліотека. До аналізу включали рандомізовані контрольовані дослідження (РКД), дослідження методом «випадок — контроль» та когортні дослідження, в яких оцінювали потенційний зв'язок між застосуванням полівітамінних препаратів та ризиком розвитку прееклампсії.
Дослідження застосування окремих мікроелементів було виключено з аналізу. Оцінку відносних ризиків та відповідних 95 % довірчих інтервалів (95 % ДІ) виконували з використанням моделей із випадковими ефектами. Для оцінки ризику систематичної помилки та рівня доказовості використовували RoB2, шкалу Ньюкасл - Оттава та GRADE.
У цей систематичний огляд та метааналіз було включено загалом шість досліджень, у яких взяли участь 33 356 жінок. Серед них було виявлено лише два РКД, при цьому результати обох РКД свідчили про зниження ризику розвитку прееклампсії у учасниць, які приймали полівітамінні препарати. Через клінічну неоднорідність дані цих досліджень не вдалося об'єднати для метааналізу.
При об'єднанні даних обсерваційних досліджень з використанням моделі з випадковими ефектами аналіз не виявили суттєвих змін ризику розвитку прееклампсії після прийому полівітамінних препаратів (відносний ризик 0,85, 95 % ДІ 0,69–1,03). Рівень доказовості, за оцінкою GRADE, був дуже низьким.
Наявні дані, незважаючи на низький рівень доказовості, дозволяють припустити, що прийом полівітамінних препаратів може мінімізувати ризик розвитку прееклампсії. Однак для підтвердження цього взаємозв'язку необхідні комплексніші дослідження. Пріоритет слід віддати проведенню більш масштабних РКД.
Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica
Multivitamin use and risk of preeclampsia: A systematic review and meta-analysis
Cecilie Holm Christiansen та співавт.
Коментарі (0)