EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад

Зміни на рентгенограмі у довгостроковій перспективі у пацієнтів, які вижили після важкої форми пневмонії, спричиненої COVID-19

COVID_pneumonia COVID_pneumonia
COVID_pneumonia COVID_pneumonia

Мета дослідження полягала в оцінці змін на рентгенограмі у довгостроковій перспективі у пацієнтів, які вижили після важкої форми COVID‐19, а також оцінці функції легень, здатності переносити фізичне навантаження та якості життя, пов'язаного зі здоров'ям.

Дивитися все

Гловні тези

У багатьох пацієнтів, які одужали після важкої форми пневмонії, викликаної COVID-19, через 6 місяців було виявлено функціональні порушення та відхилення від норми на рентгенограмі.

Передумови до проведення дослідження

Мета дослідження полягала в оцінці змін на рентгенограмі у довгостроковій перспективі у пацієнтів, які вижили після важкої форми COVID‐19, а також оцінці функції легень, здатності переносити фізичне навантаження та якості життя, пов'язаного зі здоров'ям.

Методологія

Шістдесят п'ять пацієнтів (49 чоловіків та 16 жінок), які перенесли важку форму пневмонії, викликаної COVID-19, обстежили через 6 місяців після виписки з лікарні. Через 6 місяців була проведена спірометрія (тест з оцінки функції легень), тест з 6-хвилинною ходьбою та оцінка по короткому опитувальнику з 36 пунктів для оцінки якості життя, пов'язаного зі здоров'ям (SF-36). Було виконано комп'ютерну томографію (КТ) грудної клітини, результати якої класифікували залежно від ступеня ураження легень.

Результати

Через 6 місяців нижчі значення обсягу форсованого видиху за 1 секунду (ОФВ1) спостерігалися у 18 пацієнтів (30,5%), форсованої життєвої ємності легень (ФЕЖЛ) – у 27 пацієнтів (45,8%), а результатів тесту з 6-хвилинною ходьбою – у 13 пацієнтів (23,2 %). Крім того, згідно з оцінками за опитувальником SF-36, показники фізичного та соціального функціонування, життєвої активності, інтенсивності болю та стану здоров'я були нижчими за норму.

За результатами комп'ютерної томографії грудної клітки відхилення від норми було виявлено у 26 пацієнтів. У 9 пацієнтів інтерстиціальні зміни займали 10-50% площі поверхні легень. У 4 пацієнтів був виявлений легеневий фіброз тяжкого ступеня (ушкодження та рубцювання легеневої тканини). Було встановлено зв'язок між фізичним станом, функцією легень та загальним станом здоров'я згідно з оцінкою за опитувальником SF‐36.

Висновок

У значної кількості пацієнтів через 6 місяців після важкої форми пневмонії, викликаної COVID‐19, було зареєстровано відхилення від норми на рентгенограмі та функціональні порушення. Крім того, було відзначено статистично значуще зниження якості життя, пов'язаного зі здоров'ям, та дихальної функції. Тому для оцінки та належного вирішення потенційних довгострокових проблем потрібна розробка плану систематичного моніторингу.

Джерело:

Journal of Medical Virology

Стаття:

Evaluation of long‐term radiological findings, pulmonary functions, and health‐related quality of life in survivors of severe COVID-19

Автори:

Mustafa Ilteris Bardakci і співавт.

Коментарі (0)

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua
Спробуй: