Мета цього дослідження полягала у вивченні предиктивної та прогностичної цінності раніше виявлених біомаркерів щодо клінічних результатів у пацієнтів з пневмонією, спричиненою коронавірусною інфекцією, після терапії тоцилізумабом.
У пацієнтів з відповіддю на терапію тоцилізумабом феритин (маркер активації макрофагів та білок гострої фази) можна використовувати як прогностичний біомаркер, що дозволяє оцінити ймовірність переходу COVID-19 у важку форму.
Мета цього дослідження полягала у вивченні предиктивної та прогностичної цінності раніше виявлених біомаркерів щодо клінічних результатів у пацієнтів з пневмонією, спричиненою коронавірусною інфекцією, після терапії тоцилізумабом.
Оцінку проводили з використанням даних багатоцентрового рандомізованого подвійного сліпого плацебо-контрольованого дослідження III фази (дослідження COVACTA). Дорослих пацієнтів, госпіталізованих з приводу тяжкої форми пневмонії, викликаної коронавірусною інфекцією, які отримували стандартну терапію, рандомізували на отримання плацебо або тоцилізумабу (антитіло до рецептора інтерлейкіну-6) у дозі 8 мг/кг внутрішньовенно. Рівні кандидатних біомаркерів оцінювали у 142 пацієнтів у групі плацебо та 295 пацієнтів у групі застосування тоцилізумабу.
Кінцевими точками ефективності були час виписки зі стаціонару, клінічний статус за 7-бальною порядковою шкалою (діапазон: 1 - виписка; 7 - смерть), смертність та потреба в штучній вентиляції легень (якщо не знаходилися на ШВЛ на момент рандомізації) на 28-й день. За допомогою моделі пропорційних шансів, біноміальної моделі або моделі Файна — Грея та додаткової оцінки чутливості виконували безперервну оцінку рівнів передиктивних та прогностичних біомаркерів (лактатдегідрогенази (ЛДГ), інтерлейкіну-6, нейтрофілів, С-реактивного білка, феритина, D-димера).
Згідно з отриманими даними, ключовими прогностичними біомаркерами при COVID-19 є маркери гіперзапалення, порушення регуляції імунних клітин та активації макрофагів. Результати моделювання у групі застосування тоцилізумабу свідчать про прогностичну цінність феритину для оцінки на 28-й день вірогідності таких клінічних результатів, як смерть, потреба у штучній вентиляції легень та клінічний статус порівняно з плацебо.
За результатами моделювання у групі плацебо було встановлено, що всі кандидатні біомаркери, за винятком D-димеру та ЛДГ, мають виражену прогностичну цінність щодо клінічних результатів на 28-й день, таких як час виписки з лікарні, смерть, клінічний статус та потреба у штучній вентиляції легень.
На підставі даних, отриманих у дослідженні COVACTA, було виявлено низку біомаркерів, які мають прогностичну цінність щодо клінічних результатів. У популяції пацієнтів дослідження COVACTA феритин визнано прогностичним біомаркером ефективності терапії тоцилізумабом. Підвищений рівень феритину був пов'язаний з поліпшенням клінічних результатів на 28-й день при застосуванні тоцилізумабу порівняно з плацебо.
Critical Care Medicine
Prognostic and Predictive Biomarkers in Patients With Coronavirus Disease 2019 Treated With Tocilizumab in a Randomized Controlled Trial
Jennifer Tom і співавт.
Коментарі (0)