Мета проведення рандомізованого контрольованого дослідження у паралельних групах полягала в оцінці порівняльної ефективності медикаментозного лікування (МЛ) та немедикаментозного лікування (НМЛ) первинної дисменореї у жінок. Ціль дослідження включала визначення найбільш ефективного підходу до лікування цього захворювання.
Як немедикаментозні, так і медикаментозні методи лікування ефективні у полегшенні болю в жінок із дисменореєю.
Мета проведення рандомізованого контрольованого дослідження у паралельних групах полягала в оцінці порівняльної ефективності медикаментозного лікування (МЛ) та немедикаментозного лікування (НМЛ) первинної дисменореї у жінок. Ціль дослідження включала визначення найбільш ефективного підходу до лікування цього захворювання.
Всього до дослідження було включено 85 учасниць з первинною дисменореєю, яких рандомізували в 5 груп наступним чином: учасниці двох груп отримували МЛ (напроксен натрію (НН) та мікронізовану очищену фракцію флавоноїдів (МОФФ)), учасниці двох груп отримували НМЛ (вправи для м'язів тазового дна з фіксацією на уявленні руху (MOPEXE) та акупресура), а п'ята група була контрольною групою без лікування.
Початкову оцінку проводили першого дня менструального циклу в усіх учасниць. Після завершення трьох менструальних циклів остаточну оцінку проводили спеціалізований фізіотерапевт та акушер-гінеколог. Поведінку під час менструації та ставлення до неї оцінювали за допомогою опитувальника відношення до менструації (MAQ), а інтенсивність та характеристики болю оцінювали за допомогою короткої форми опитувальника болю МакГілла (SF-MPQ).
З точки зору оцінок загального болю, що поєднують афективні та сенсорні компоненти болю, найбільша різниця до та після лікування спостерігалася у середній оцінці загального болю. Зокрема, найбільша різниця була виявлена у групі MOPEXE (15,12 ± 4,44), за якою слідувала група МОФФ (7,53 ± 6,8). У групі акупресури (7,47 ± 5,28) та групі НН (4,47 ± 4,91) також спостерігалися більш значні зміни порівняно з контрольною групою.
Найбільше значення середньої різниці в оцінках за візуальною аналоговою шкалою (ВАШ) спостерігалося у групі MOPEXE (4,53±1,5), за якою слідувала група акупресури (2,35±1,66). У групі МОФФ (1,88 ± 1,73) та групі НН (1,65 ± 1,84) зміни оцінок за ВАШ також були більш вираженими, ніж у контрольній групі. Найбільша зміна оцінок загальної інтенсивності болю спостерігалася у групі MOPEXE (2,59 ± 0,94), за якою слідувала група МОФФ (1,18 ± 0,88).
У групі акупресури (1,06 ± 0,83) та групі НН (0,82 ± 1,01) зміна оцінок також була більш вираженою порівняно з контрольною групою. Однак суттєвих змін у значеннях різниці у підпараметрах MAQ до та після лікування не спостерігалося. Зокрема, спостерігалися незначні зміни таких параметрів, як сприйняття менструації як навмисної події, сприйняття менструації як події, що турбує, сприйняття менструації як природної події, очікування та прогнозування початку менструації та заперечення будь-яких наслідків менструації.
Як МЛ, так і НМЛ ефективно полегшували біль, пов’язаний з первинною дисменореєю. Слід зазначити, що у групі МОФФ спостерігалася більша ефективність у полегшенні болю проти групи НН. Більше того, з погляду полегшення болю групи MOPEXE та акупресури були на одному рівні з групами МЛ. Серед цих методів лікування найбільш ефективним виявився метод MOPEXE, спеціально розроблений дослідником.
Ginekologia polska
Comparison of the efficacy of pharmacological and nonpharmacological treatments in women with primary dysmenorrhea: randomized controlled parallel-group study
Gizem Boztaş Elverişli і співавт.
Коментарі (0)