Мета даного систематичного огляду полягала у визначенні того, чи може обтурація кореневих каналів за допомогою пломбувальних матеріалів на основі смоли сприяти збільшенню частоти розвитку та інтенсивності болю в післяопераційний період порівняно з пломбувальними матеріалами іншого типу.
Пломбувальні матеріали на основі смоли не поступаються пломбувальним матеріалам іншого типу за такими показниками, як частота розвитку та інтенсивність болю в післяопераційний період та споживання знеболювальних засобів.
Мета даного систематичного огляду полягала у визначенні того, чи може обтурація кореневих каналів за допомогою пломбувальних матеріалів на основі смоли сприяти збільшенню частоти розвитку та інтенсивності болю в післяопераційний період порівняно з пломбувальними матеріалами іншого типу.
Пошук проводили за базами даних Web of Science, Google Scholar, Medline, Scopus та Кокрейнівської бібліотеки. З іншого боку, здійснювали пошук джерел «сірої» літератури. В огляд увійшли дані досліджень, в яких проводили оцінку болю після обтурації кореневих каналів пломбувальними матеріалами на основі смоли та пломбувальними матеріалами іншого типу. Відібрані рандомізовані клінічні дослідження (РКД) оцінювали за допомогою інструменту, розробленого Кокрейнівською спільнотою (RoB 2.0) щодо ризику виникнення систематичної помилки.
Нерандомізовані клінічні дослідження (НРКД) оцінювали щодо ризику виникнення систематичної помилки за допомогою інструменту ROBINS-I. В рамках кількісного аналізу розраховували стандартизовану середню різницю (РСР), узагальнений відносний ризик (ВР) та 95% довірчий інтервал.
Огляд включав дані 11 з 524 виявлених клінічних досліджень (3 НРКД і 8 РКД), а саме, дані по 1123 зубах.
Слід зазначити, що для 7 з цих досліджень було визначено підвищений ризик систематичної помилки, а для решти чотирьох цей ризик був низьким. Кількісні оцінки частоти розвитку болю, інтенсивності болю та споживання знеболювальних засобів проводили з використанням даних 6, 5 та 4 досліджень відповідно.
При застосуванні пломбувальних матеріалів на основі смоли, порівняно із застосуванням пломбувальних матеріалів іншого типу, не було відзначено статистично значущих відмінностей щодо частоти розвитку післяопераційного болю через 24 години (відношення ризиків [ВР] = 1,102), 48 годин (ВР = 0,943), 72 години (ВР = 0,019) та один тиждень (ВР = 0,559), щодо інтенсивності болю через 12 годин (РСР = 0,100), 24 години (РСР = 0,090) та 48 годин (РСР = 0,217), а також щодо споживання знеболювальних препаратів через 24 години (ВР = 2,253) та 72 години (ВР = 0,650).
Застосування пломбувальних матеріалів на основі смоли для обтурації кореневих каналів не веде до підвищення частоти розвитку та інтенсивності післяопераційного болю порівняно із застосуванням пломбувальних матеріалів іншого типу.
Quintessence International
Do resin-based root canal sealers cause more postoperative pain than other sealers? A systematic review of clinical studies and meta-analysis
Sel En Küçükkaya Eren і співавт.
Коментарі (0)