Метою проведеного систематичного огляду була оцінка безпеки, реактогенності та імуногенності при вакцинації за гетерологічною схемою (ChAd/BNT) порівняно з вакцинацією за гомологічною схемою (ChAd/ChAd або BNT/BNT) у режимі прайм-буст.
Вакцинація за гетерологічною («змішаною») схемою препаратами ChAd і BNT (за схемою ChAd/BNT) добре переносилася і мала більш виражену імуногенність порівняно з вакцинацією за гомологічною схемою тільки препаратом ChAd (за схемою ChAd/ChAd) та подібну імуногенність порівняно з вакцинацією за гомологічною схемою лише препаратом BNT (за схемою BNT/BNT).
Метою проведеного систематичного огляду була оцінка безпеки, реактогенності та імуногенності при вакцинації за гетерологічною схемою (ChAd/BNT) порівняно з вакцинацією за гомологічною схемою (ChAd/ChAd або BNT/BNT) у режимі прайм-буст.
Пошук відповідних літературних джерел проводили у таких електронних базах даних, як Embase, Web of Science та PubMed. З 14 571 знайденої статті до аналізу було включено 13 досліджень, у яких взяли участь 3024 особи. Порівняння імуногенних властивостей проводили на основі титру антитіл проти різних фрагментів вірусу SARS-CoV-2 у сироватці крові, вираженості специфічної Т-клітинної відповіді, спрямованої проти шиповидного (спайкового) білка, і титру антитіл, що нейтралізують вірус. Для проведення мета-аналізу було виконано об'єднання даних про місцеві та системні реакції.
У порівнянні з вакцинацією за гомологічною схемою BNT/BNT, при вакцинації за гетерологічною схемою ChAd/BNT відповідь з утворенням антитіл проти шиповидного білка була не менш ефективною, при цьому специфічна Т-клітинна відповідь була більш вираженою, а титр нейтралізуючих антитіл - вищим. У порівнянні з вакцинацією за гомологічною схемою ChAd/ChAd, при вакцинації за гетерологічною схемою ChAd/BNT (mRNA-1273) відповідь з утворенням антитіл проти шиповидного білка була більш вираженою, титр нейтралізуючих антитіл - вищим, а специфічна Т-клітинна відповідь – кращою.
У порівнянні з вакцинацією за гомологічною схемою ChAd/ChAd, при вакцинації за гетерологічною схемою ChAd/BNT (mRNA-1273) було встановлено подібний ризик розвитку будь-яких реакцій (відношення ризиків (ВР) = 1,30) та більш високий ризик розвитку системних (ВР) = 1,49) та місцевих (ВР = 1,65) реакцій.
У порівнянні з вакцинацією за гомологічною схемою BNT/BNT, при вакцинації за гетерологічною схемою ChAd/BNT (mRNA-1273) було встановлено більш високий ризик розвитку місцевих реакцій (ВР = 1,16) та подібний ризик розвитку системних (ВР = 0,89) ) та будь-яких (ВР = 1,03) реакцій.
гетерологічна схема вакцинації із застосуванням препаратів ChAd та BNT є перспективним варіантом боротьби з пандемією COVID-19.
Infectious Diseases of Poverty
Jingjing Lv і співавт.
Коментарі (0)