EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад

Безпека та імуногенність при вакцинації проти COVID-19 за гетерологічною схемою порівняно з гомологічною

коронавірус коронавірус
коронавірус коронавірус

Метою проведеного систематичного огляду була оцінка безпеки, реактогенності та імуногенності при вакцинації за гетерологічною схемою (ChAd/BNT) порівняно з вакцинацією за гомологічною схемою (ChAd/ChAd або BNT/BNT) у режимі прайм-буст.

Дивитися все

Гловні тези

Вакцинація за гетерологічною («змішаною») схемою препаратами ChAd і BNT (за схемою ChAd/BNT) добре переносилася і мала більш виражену імуногенність порівняно з вакцинацією за гомологічною схемою тільки препаратом ChAd (за схемою ChAd/ChAd) та подібну імуногенність порівняно з вакцинацією за гомологічною схемою лише препаратом BNT (за схемою BNT/BNT).

Передумови до проведення дослідження

Метою проведеного систематичного огляду була оцінка безпеки, реактогенності та імуногенності при вакцинації за гетерологічною схемою (ChAd/BNT) порівняно з вакцинацією за гомологічною схемою (ChAd/ChAd або BNT/BNT) у режимі прайм-буст.

Методологія

Пошук відповідних літературних джерел проводили у таких електронних базах даних, як Embase, Web of Science та PubMed. З 14 571 знайденої статті до аналізу було включено 13 досліджень, у яких взяли участь 3024 особи. Порівняння імуногенних властивостей проводили на основі титру антитіл проти різних фрагментів вірусу SARS-CoV-2 у сироватці крові, вираженості специфічної Т-клітинної відповіді, спрямованої проти шиповидного (спайкового) білка, і титру антитіл, що нейтралізують вірус. Для проведення мета-аналізу було виконано об'єднання даних про місцеві та системні реакції.

Результати

У порівнянні з вакцинацією за гомологічною схемою BNT/BNT, при вакцинації за гетерологічною схемою ChAd/BNT відповідь з утворенням антитіл проти шиповидного білка була не менш ефективною, при цьому специфічна Т-клітинна відповідь була більш вираженою, а титр нейтралізуючих антитіл - вищим. У порівнянні з вакцинацією за гомологічною схемою ChAd/ChAd, при вакцинації за гетерологічною схемою ChAd/BNT (mRNA-1273) відповідь з утворенням антитіл проти шиповидного білка була більш вираженою, титр нейтралізуючих антитіл - вищим, а специфічна Т-клітинна відповідь – кращою.

У порівнянні з вакцинацією за гомологічною схемою ChAd/ChAd, при вакцинації за гетерологічною схемою ChAd/BNT (mRNA-1273) було встановлено подібний ризик розвитку будь-яких реакцій (відношення ризиків (ВР) = 1,30) та більш високий ризик розвитку системних (ВР) = 1,49) та місцевих (ВР = 1,65) реакцій.

У порівнянні з вакцинацією за гомологічною схемою BNT/BNT, при вакцинації за гетерологічною схемою ChAd/BNT (mRNA-1273) було встановлено більш високий ризик розвитку місцевих реакцій (ВР = 1,16) та подібний ризик розвитку системних (ВР = 0,89) ) та будь-яких (ВР = 1,03) реакцій.

Висновок

гетерологічна схема вакцинації із застосуванням препаратів ChAd та BNT є перспективним варіантом боротьби з пандемією COVID-19.

Джерело:

Infectious Diseases of Poverty

Автори:

Jingjing Lv і співавт.

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua
Спробуй: