Мета дослідження: визначити оптимальний альтернативний метод лікування ревматоїдного артриту (РА) при неефективності інгібіторів фактора некрозу пухлини (ФНП) на основі даних, отриманих за 15-річний період у клінічній базі даних та реєстрі RHUMADATA.
При неефективності інгібіторів ФНП у пацієнтів із ревматоїдним артритом рекомендується призначення ритуксимабу як терапія другої лінії.
Мета дослідження: визначити оптимальний альтернативний метод лікування ревматоїдного артриту (РА) при неефективності інгібіторів фактора некрозу пухлини (ФНП) на основі даних, отриманих за 15-річний період у клінічній базі даних та реєстрі RHUMADATA.
Пацієнти з РА перебували під наглядом до припинення лікування, втрати контакту для подальшого спостереження або листопада 2022 р. Для визначення частоти дострокового припинення лікування між когортами використовували метод Каплана – Мейєра та регресію Кокса. Для усунення потенційної помилки атрибуції використовували підстановку відсутніх даних та розраховували показники схильності. Мета аналізу полягала в отриманні повних наборів даних, нескоректованих та скоригованих за показником схильності.
До дослідження включили 611 пацієнтів, з яких 320 одержували інгібітори ФНП (середній вік: 44,5 року), а 291 – препарати з іншим механізмом дії (середній вік: 43,9 року). Середня тривалість лікування становила 2,84 року при застосуванні інгібіторів ФНП та 4,48 року при застосуванні препаратів з іншим механізмом дії. Дані багатофакторного аналізу свідчать, що частота дострокового припинення лікування була значно нижчою у групі застосування препаратів з іншим механізмом дії порівняно з інгібіторами ФНП (скориговане відношення ризиків (ВР): 0,65; 95% довірчий інтервал (ДІ): 0,44– 0,94). Аналогічні результати спостерігалися при використанні моделей Кокса з множинною підстановкою, скоригованих за показником схильності.
За даними стратифікованого аналізу, ритуксимаб забезпечував більш виразну відповідь на лікування порівняно з інгібіторами ФНП як терапію першої лінії після внесення поправки на характеристики пацієнта (скориговане ВР: 0,39; 95% ДІ: 0,18–0,84).
Перехід на препарати з іншим механізмом дії, зокрема на ритуксимаб, після неефективності інгібіторів ФНП – оптимальний варіант терапії другої лінії при ревматоїдному артриті.
Rheumatology
Which advanced treatment should be used following the failure of a first-line anti-TNF in patients with rheumatoid arthritis? 15 years of evidence from the Quebec registry RHUMADATA
Dennis Choquette та співавт.
Коментарі (0)