Мета дослідження полягала в оцінці безпеки та ефективності імпульсної радіочастотної терапії та короткочасної стимуляції спинного мозку для лікування болю, пов'язаного з оперізуючим лишаєм.
Короткочасна стимуляція спинного мозку характеризувалася більш сприятливим профілем безпеки та чинила більш виразний знеболювальний ефект порівняно з імпульсною радіочастотною терапією.
Мета дослідження полягала в оцінці безпеки та ефективності імпульсної радіочастотної терапії та короткочасної стимуляції спинного мозку для лікування болю, пов'язаного з оперізуючим лишаєм.
У ході систематичного огляду пошук рандомізованих контрольованих досліджень, відповідних критеріям, виконували у 7 електронних базах даних. У мета-аналіз було включено 6 досліджень за участю 509 пацієнтів. Після отримання даних та оцінки методологічної якості включених досліджень виконували статистичний аналіз результатів.
У групі застосування короткочасної стимуляції спинного мозку було відзначено зниження інтенсивності болю (стандартизована різниця середніх: -0,83), покращення якості сну (СРС: -1,43), а також зниження індексу оцінки болю та частоти розвитку небажаних явищ (відношення ризиків (ВР): 0,32) порівняно з групою застосування імпульсної радіочастотної терапії.
Тим не менш, ефективність імпульсної радіочастотної терапії та короткочасної стимуляції спинного мозку для лікування постгерпетичної невралгії була порівнянна з точки зору частоти відповіді (ВР: 1,10) та частоти досягнення повної ремісії (ВР: 1,05).
Таким чином, короткочасна стимуляція спинного мозку є ефективним, доцільним і безпечним методом інвазивної терапії для полегшення болю, пов'язаного з оперізуючим лишаєм. Однак для подальшого підтвердження цих висновків необхідне проведення додаткових досліджень з високим рівнем достовірності та великим обсягом вибірки.
Medicine (Baltimore)
Comparing the efficacy and safety of short-term spinal cord stimulation and pulsed radiofrequency for zoster-related pain: A systematic review and meta-analysis
Song Xue і співавт.
Коментарі (0)