Мета цього систематичного огляду та метааналізу рандомізованих контрольованих досліджень (РКД) полягала в оцінці ефективності та безпеки застосування толваптану у пацієнтів з цирозом печінки.
Короткий курс терапії толваптаном може бути показаний пацієнтам з асцитом при цирозі печінки без достатньої відповіді на терапію стандартними діуретиками або гіпонатріємією.
Мета цього систематичного огляду та метааналізу рандомізованих контрольованих досліджень (РКД) полягала в оцінці ефективності та безпеки застосування толваптану у пацієнтів з цирозом печінки.
Ретельний пошук РКД щодо оцінки ефективності та (або) безпеки застосування толваптану при цирозі печінки було проведено за базами даних PubMed, EMBASE та Бібліотеки Кокрейнівської співпраці. Розрахували відношення ризиків (ВР) і зважену різницю середніх (ЗРС), а також частоту розвитку небажаних явищ (НЯ).
У аналіз включили загалом 8 РКД. Встановлено статистично значущий зв'язок між застосуванням толваптану та зменшенням асциту (ВР: 1,49) та гіпонатріємії (ВР: 1,80), а також підвищення частоти розвитку будь-яких НЯ (ВР: 1,18), хоча вони були несерйозними (ВР: 0,86).
Крім того, відзначено статистично значущий зв'язок між застосуванням толваптану та зниженням маси тіла (ЗРС: –1,30 кг) та обхватом талії (ЗРС: –1,71 см), а також збільшенням добового діурезу (ЗРС: 1299,84 мл) та концентрації натрію у сироватці крові (ЗРС: 2,57 ммоль/л). Сукупна частота виникнення прискореного сечовипускання, запору, спраги та сухості у роті склала 17%, 6%, 24% та 16% відповідно.
Застосування толваптану коротким курсом визнано відповідним варіантом терапії для пацієнтів з асцитом при цирозі печінки без достатньої відповіді на терапію стандартними діуретиками та у пацієнтів із гіпонатріємією.
Expert Review of Gastroenterology & Hepatology
Efficacy and safety of tolvaptan in cirrhotic patients: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials
Lu Chai і співавт.
Коментарі (0)