Метою дослідження була оцінка та аналіз різних фізіотерапевтичних втручань, спрямованих на полегшення болю у пацієнтів із діагнозом хвороби Паркінсона.
Застосування наземної та водної фізіотерапії у пацієнтів із хворобою Паркінсона пов'язане зі зменшенням інтенсивності болю.
Метою дослідження була оцінка та аналіз різних фізіотерапевтичних втручань, спрямованих на полегшення болю у пацієнтів із діагнозом хвороби Паркінсона.
Систематичний огляд був проведений відповідно до керівництва «Переважні параметри звітності для систематичних оглядів та метааналізу» (PRISMA). Пошук виконували в декількох базах даних, включаючи PEDro, PubMed, SciELO та Science Direct. Для пошуку використовували такі ключові слова, як «хвороба Паркінсона», «біль», «фізіотерапія», «гідротерапія», «водна терапія» та «лікування болю».
Критерії включення охоплювали наступні аспекти:
1. включення як рандомізованих, і нерандомізованих клінічних досліджень;
2. розгляд публікацій за останнє десятиліття відповідно до поточних літературних рекомендацій, обговорень та обмежень;
3. включення досліджень, виконаних англійською чи португальською мовою - основних мовах наукових досліджень та відповідних країн дослідників;
4. включення учасників з діагнозом ідіопатичної хвороби Паркінсона, що становлять істотну частину цієї популяції;
5. включення досліджень, у яких використовувалися інструменти вимірювання інтенсивності болю;
6. включення досліджень, у яких виконувались фізіотерапевтичні втручання.
Основний інтерес представляла оцінка інтенсивності болю пацієнтом з використанням таких інструментів як візуальна аналогова шкала (ВАШ), цифрова рейтингова шкала (ЦРШ) болю, Ноттінгемський профіль здоров'я (NHP) і прилад Pain-O-Meter.
Було виявлено 9 клінічних досліджень, які відповідали критеріям включення. Ці дослідження включали загалом 242 добровольців з діагнозом хвороби Паркінсона. У них використовували різні форми фізіотерапевтичних втручань та методів, включаючи масаж, електроакупунктуру, відновлення навичок ходьби з підтримкою маси тіла, фізіотерапевтичні вправи та гідротерапію.
В усіх дослідженнях повідомлялося про сприятливі результати фізіотерапевтичних втручань, спрямованих на полегшення болю при хворобі Паркінсона. Як наземна фізіотерапія, так і водна фізіотерапія виявилися ефективними у зниженні інтенсивності болю у пацієнтів із хворобою Паркінсона. Однак для встановлення довгострокової стійкості цих ефектів необхідні подальші дослідження за участю великих популяцій і більш тривалим періодом наступного спостереження.
Human Movement
Physical therapy interventions to manage pain in Parkinson’s disease: A systematic review
Thays Tanner Henemann і співавт.
Коментарі (0)