У рандомізованому сліпому контрольованому дослідженні порівнювали безпеку та ефективність трансфорамінальних ін'єкцій стероїдів (TFSI) під контролем ультразвуку (УЗ) та комп'ютерної томографії (КТ) у лікуванні шийного радикулярного болю.
У порівнянні з трансфорамінальними ін'єкціями стероїдів під контролем комп'ютерної томографії, виконання цієї процедури під контролем ультразвуку забезпечує не менш ефективний розподіл препарату в тканинах та порівнянне поліпшення функціонального стану пацієнта та зниження інтенсивності радикулярного болю.
У рандомізованому сліпому контрольованому дослідженні порівнювали безпеку та ефективність трансфорамінальних ін'єкцій стероїдів (TFSI) під контролем ультразвуку (УЗ) та комп'ютерної томографії (КТ) у лікуванні шийного радикулярного болю.
До дослідження було включено 430 учасників з шийним радикулярним болем, спричиненим спондильозом або міжхребцевою грижею у шийному відділі хребта. Учасникам дослідження у порядку рандомізації виконували процедуру TFSI одного ураженого шийного нерва під контролем УЗ чи КТ. Під час процедури TFSI в обох групах контролювали характер розподілу контрастної речовини за допомогою КТ.
На початковому рівні та через 1 та 3 місяці після проведення лікування учасники проходили оцінку ступеня функціональних порушень та інтенсивності болю з використанням індексу обмеження життєдіяльності через біль у шиї (NDI) та числової рейтингової шкали (ЧРШ) відповідно. Окрім цього, реєстрували розвиток ускладнень.
У групах виконання процедури під контролем УЗ та КТ частота виявлення хорошого розподілу контрастної речовини склала 92,1 % та 95,8 % відповідно. У період наступного спостереження в обох групах було відзначено покращення функціонального стану та зниження інтенсивності болю. Між двома групами дослідження були клінічно значущі відмінності з точки зору величини зниження оцінки інтенсивності болю за ЧРШ та індексу NDI, за показником F = 1,050 через 1 місяць та F = 0,103 через 3 місяці після проведення лікування. Розвитку важких чи стійких ускладнень не спостерігалося.
У порівнянні з процедурою TFSI під контролем КТ, виконання цієї процедури під контролем УЗ супроводжується порівнянним зниженням інтенсивності радикулярного болю та покращенням функціонального стану пацієнтів, а також забезпечує не менш ефективний розподіл препарату в тканинах. Оскільки виконання процедури TFSI під контролем УЗ дозволяє уникнути опромінення та забезпечує візуалізацію критично важливих судин, її застосування в лікуванні пацієнтів з відповідними захворюваннями є доцільним.
The Clinical Journal of Pain
Ultrasound-guided Versus Computed Tomography Fluoroscopy-assisted Cervical Transforaminal Steroid Injection for the Treatment of Radicular Pain in the Lower Cervical Spine: A Randomized Single-blind Controlled Noninferiority Study
Li Yue і співавт.
Коментарі (0)