EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад

Терапевтичний потенціал пробіотиків при функціональному запорі у дорослих

запор запор
запор запор

Мета цього систематичного огляду та метааналізу полягала в оцінці корисності продуктів, що містять пробіотики, з точки зору покращення перистальтики кишечника та вивчення змін у мікробіоті кишечника у дорослих пацієнтів з функціональним запором (поширеним функціональним розладом шлунково-кишкового тракту).

Дивитися все

Гловні тези

Вживання продуктів, які містять пробіотики, може ефективно підвищити частоту випорожнень, покращити їх консистенцію та полегшити симптоми, пов'язані з функціональним запором.

Передумови до проведення дослідження

Мета цього систематичного огляду та метааналізу полягала в оцінці корисності продуктів, що містять пробіотики, з точки зору покращення перистальтики кишечника та вивчення змін у мікробіоті кишечника у дорослих пацієнтів з функціональним запором (поширеним функціональним розладом шлунково-кишкового тракту).

Методологія

Було здійснено пошук у базах даних ClinicalTrials.gov, Cochrane Library та PubMed для виявлення рандомізованих контрольованих досліджень (РКД), що охоплює як опубліковані дослідження, так і літературу, не індексовану в медичних базах даних. Втручання передбачало вживання продуктів, що містять пробіотики, включаючи синбіотики або пробіотики, з контролем плацебо. Було проведено оцінку ризику систематичної помилки. Ефективність перистальтики кишечника визначали на основі частоти випорожнень, їх консистенції та оцінки симптомів запору пацієнтом (PAC-SYM).

Зміни в мікробіоті кишечника оцінювали за допомогою таких показників, як α-різноманіття, β-різноманіття та зміни відносної поширеності. Для вивчення гетерогенності було проведено аналіз у підгрупах, аналіз чутливості та аналіз методом метарегресії з випадковими ефектами. Якість доказів перевіряли з використанням системи оцінки, розробки та експертизи ступеня обґрунтованості клінічних рекомендацій (GRADE).

Результати

В аналіз було включено загалом 17 досліджень за участю 1256 пацієнтів; при цьому спостерігався високий рівень згоди між дослідниками (каппа-статистика = 0,797). Порівняно з плацебо, вживання продуктів, що містять пробіотики, забезпечувало значне підвищення частоти випорожнень (зважена різниця середніх (ЗРС) 0,93; 95 % довірчий інтервал (ДІ) від 0,47 до 1,40; p = 0,000; I² = 84,5%; «низький»), поліпшення консистенції випорожнень (ЗРС 0,38; 95% ДІ від 0,05 до 0,70; p = 0,023; I² = 81,6%, «дуже низький») та знижені оцінки за опитувальником PAC-SYM (ЗРС -0,28; 95 % ДІ від -0,45 до -0,11; p = 0,001; I² = 55,7 %, «дуже низький»).

Результати оцінки в підгрупах свідчили, що синбіотики були більш ефективними у підвищенні частоти випорожнень порівняно з пробіотиками. Продукти, що містять пробіотики, не впливали на α- або β-різноманітність, але збільшували відносну поширеність конкретних штамів.

Висновок

Вживання продуктів, що містять пробіотики, забезпечувало суттєве покращення частоти випорожнень, їх консистенції та зниження виразності симптомів функціональних запорів, одночасно збільшуючи відносну кількість певних штамів у мікробіоті кишечника. Потрібні подальші високоякісні РКД, спрямовані на порівняння різних втручань.

Джерело:

BMJ Open

Стаття:

Efficacy in bowel movement and change of gut microbiota on adult functional constipation patients treated with probiotics-containing products: a systematic review and meta-analysis

Автори:

Fei Ding і співавт.

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua
Спробуй: