Метою систематичного огляду та метааналізу було вивчити літературні джерела, що містять оцінку ефективності впливу на первинну рухову кору (M1) з проведенням анодної транскраніальної стимуляції постійним струмом (ТСПС) як окремого методу або як підготовчої техніки для полегшення болю у осіб з остеоартрозом колінного суглоба.
У пацієнтів з остеоартрозом колінного суглоба анодна транскраніальна стимуляція постійним струмом може застосовуватися як самостійний або додатковий метод лікування болю.
Метою систематичного огляду та метааналізу було вивчити літературні джерела, що містять оцінку ефективності впливу на первинну рухову кору (M1) з проведенням анодної транскраніальної стимуляції постійним струмом (ТСПС) як окремого методу або як підготовчої техніки для полегшення болю у осіб з остеоартрозом колінного суглоба.
Систематичний пошук літератури провели у базах даних CENTRAL, Embase, CINAHL та MEDLINE відповідно до рекомендацій, викладених у документі «Переважні параметри звітності для систематичних оглядів та метааналізу» (PRISMA). Запити в електронних базах даних виконували за допомогою комбінації пошукових термінів, вибраних спеціально для кожної бази даних. Використовували такі терміни: "коліно" АБО "остеоартроз коліна" АБО "остеоартроз" І "транскраніальна стимуляція постійним струмом" АБО "ТСПС" АБО "анодна транскраніальна стимуляція постійним струмом" АБО "ТСПС" АБО "неінвазивна стимуляція головного мозку".
Основною кінцевою точкою були оцінки інтенсивності болю після втручання, що визначаються за допомогою шкали результату травми та остеоартрозу колінного суглоба (KOOS), індексу виразності остеоартрозу університетів Західного Онтаріо та Макмастера (WOMAC), числової рейтингової шкали (ЧРШ) та візуальної аналогової шкали (ВАШ). Спочатку два дослідники переглядали анотації та назви для виявлення потенційних досліджень, потім ті ж дослідники провели незалежний огляд повного тексту відібраних досліджень для оцінки їхньої відповідності критеріям включення.
Оцінку ризику систематичної помилки в дослідженнях проводили два дослідники незалежно один від одного з використанням інструменту співпраці Кокрейна для оцінки ризику систематичної помилки (RoB 2.0). Результати поєднували з використанням програмного забезпечення RevMan 5 (версія 5.2).
Аналіз включав 14 досліджень за участю 740 пацієнтів з остеоартрозом колінного суглоба. У метааналіз було включено шість досліджень, у яких порівнювали ефекти анодної ТСПС з імітацією стимуляції, та п'ять досліджень з вивчення впливу анодної ТСПС у поєднанні з іншими втручаннями з імітацією стимуляції.
Отримані результати вказують на сприятливий ефект анодної ТСПС на ступінь інтенсивності болю у пацієнтів з остеоартрозом колінного суглоба (стандартизована різниця середніх (СРС) -0,52; I2 = 69%). Крім того, комбінація анодної ТСПС з іншими методами лікування забезпечувала позитивний ефект (СРС -1,23; I2 = 48%) на інтенсивність болю при остеоартрозі колінного суглоба. Однак достовірність цих доказів обмежена через підвищений ризик систематичної помилки та неточності, що спостерігається у дослідженнях.
Анодну ТСПС можна використовувати як незалежний і додатковий підхід до полегшення болю при остеоартрозі колінного суглоба. Наступні рандомізовані дослідження повинні вирішити проблеми, пов'язані з якістю досліджень, такі як обмежений розмір вибірки, підвищення загальної впевненості у достовірності результатів.
Neurophysiologie Clinique
The effects of anodal tDCS on pain reduction in people with knee osteoarthritis: A systematic review and meta-analysis
Thusharika Dissanayaka і співавт.
Коментарі (0)