EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад

Когнітивно-поведінкова терапія безсоння для покращення когнітивних функцій у дорослих пацієнтів з хронічною серцевою недостатністю та безсонням

безсоння безсоння
безсоння безсоння

У пацієнтів з хронічною серцевою недостатністю часто відзначаються когнітивні порушення та безсоння.

Дивитися все

Гловні тези

У дорослих пацієнтів із хронічною серцевою недостатністю і безсонням когнітивно-поведінкова терапія безсоння пов'язана з поліпшенням когнітивних функцій.

Передумови до проведення дослідження

У пацієнтів з хронічною серцевою недостатністю часто відзначаються когнітивні порушення та безсоння. У цьому дослідженні оцінювали результати когнітивно-поведінкової терапії безсоння (КПТ-Б). Крім того, дослідники оцінювали, якою мірою демографічні, клінічні, симптоматичні та функціональні характеристики дозволяють прогнозувати когнітивні порушення у пацієнтів з хронічною серцевою недостатністю та безсонням, які брали участь у рандомізованому дослідженні КПТ-Б.

Методологія

В рамках дослідження 175 пацієнтів із серцевою недостатністю (43% жінок) були рандомізовані до групи групової КПТ-Б або контрольної групи (навчання самоконтролю серцевої недостатності). Результати контролювали протягом року. В рамках дослідження були проведені наступні оцінки: оцінка сонливості (за шкалою сонливості Епворта), актиграфія за допомогою датчика на зап'ясті (ритм у стані спокою та активності, характеристики сну), тест шестихвилинної ходьби, тест на психомоторну пильність та самооцінка когнітивних здібностей (за шкалою інформаційної системи вимірювання результатів із суб'єктивною оцінкою пацієнтами), а також оцінка демографічних та клінічних характеристик, наявності в анамнезі апное уві сні, втоми, болю, безсоння (індекс виразності безсоння) та якості життя з використанням EuroQol.

Ритм у стані спокою та активності розраховували з використанням косинорного аналізу, а вплив прогностичних факторів протягом року визначали за допомогою загальних лінійних моделей та оціночних рівнянь.

Результати

У групі КПТ-Б спостерігався виразний вплив взаємодії «група — час» на самооцінку когнітивних здібностей та збільшення частки пацієнтів з відхиленням оцінок тесту на психомоторну пильність < 3 від норми. Після поправки на ефект взаємодії «група — час» та когнітивну функцію на початковому рівні оцінки тесту шестихвилинної ходьби, а також ступінь зниження сонливості та покращення ритмів у стані спокою та активності були прогностичними факторами сукупного результату щодо когнітивної функції (самооцінка когнітивних здібностей). норми оцінок тесту на психомоторну пильність).

Висновок

У дорослих пацієнтів із хронічною серцевою недостатністю та безсонням КПТ-Б може покращити когнітивні здібності. У ході подальших досліджень з достатньою статистичною потужністю необхідне підтвердження ступеня поліпшення багатьох доменів когнітивних здібностей.

Джерело:

Journal of Clinical Sleep Medicine

Стаття:

Sleep-related predictors of cognition among adults with chronic insomnia and heart failure enrolled in a randomized controlled trial of cognitive behavioral therapy for insomnia

Автори:

Nancy S. Redeker і співавт.

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua
Спробуй: