Метою проведеного рандомізованого подвійного сліпого плацебо-контрольованого дослідження була оцінка ефективності застосування доксицикліну у пацієнтів із ХПРС.
Застосування доксицикліну дозволяє підвищити якість життя та знизити виразність аносмії у пацієнтів із хронічним поліпозним риносинуситом (ХПРС).
Метою проведеного рандомізованого подвійного сліпого плацебо-контрольованого дослідження була оцінка ефективності застосування доксицикліну у пацієнтів із ХПРС.
В рамках дослідження 100 учасників рандомізували у дві групи на одержання доксицикліну (у дозі 200 мг першого дня, а потім по 100 мг щодня) або плацебо протягом 6 тижнів. Як базова терапія протягом усього дослідження пацієнти отримували монтелукаст і флутиказон, а також виконували іригацію порожнини носа.
Основною запланованою кінцевою точкою була якість життя пацієнтів згідно з результатами тесту для оцінки результату хвороб носа та приносових пазух (SNOT-22). Також оцінювали ступінь тяжкості симптомів за візуальною аналоговою шкалою (ВАШ) та пікову швидкість інспіраторного носового потоку (PNIF). Крім того, на підставі результатів низькодозної комп'ютерної томографії навколоносових пазух, числа еозинофілів у назальному секреті, концентрації імуноглобуліну класу Е (IgE) у сироватці крові та вихідного числа еозинофілів у крові розраховували бал за шкалою Лунда – Маккея.
Лікування доксицикліном забезпечувало покращення результатів у тесті SNOT-22 та нюхової функції. Вихідна оцінка у тесті SNOT-22 не впливала на результати лікування. Лікування доксицикліном супроводжувалося порівнянним підвищенням якості життя як у пацієнтів з еозинофілією назального секрету, так і без нього. Крім того, не було виявлено зв'язку між зміною оцінки у тесті SNOT-22 та числом еозинофілів (r = –0,198) або концентрацією IgE у сироватці крові (r = –0,186).
Застосування доксицикліну є перспективним терапевтичним варіантом підвищення якості життя у пацієнтів з ХПРС. Крім того, лікування цим препаратом є ефективним з точки зору тимчасового поліпшення нюху. Відповідь на лікування не залежить від кількості еозинофілів у крові та назальному секреті. Таким чином, доксициклін можна застосовувати у лікуванні пацієнтів із поліпами носа незалежно від наявності еозинофілії.
American Journal of Rhinology & Allergy
Doxycycline Improves Quality of Life and Anosmia in Chronic Rhinosinusitis With Nasal Polyposis: A Randomized Controlled Trial
Mohammad Nabavi і співавт.
Коментарі (0)